Trochę o ocenie stanu monet 0

Dziś rozpoczynamy nowy dział naszego bloga. Tu będziemy pisać o numizmatyce czyli zbieraniu - kolekcjonowaniu monet.

Na początek informacje o ocenie stanu monety. Jak wszyscy wiemy wartość monety zależy od jej stanu. Podanie stanu zachowania jest ważne zwłaszcza w sklepach internetowych, gdy chcemy zakupić monetę bez jej osobistego obejrzenia.

Różnica między ceną monety w stanie V, a stanem I jest kolosalna i często wynosi jak 1: 1000.

W naszym sklepie oceniamy stan monet według następującej skali, która jest zgodna ze skalą amerykańską:

stan I - STAN MENNICZY (UNC)   – stan menniczy dotyczy monet, które nigdy nie były używane jako środek płatniczy i nie noszą żadnych śladów użytkowania. Nie mają żadnych defektów, zarysowań i śladów czyszczenia.

stan II – ZNAKOMITY (XF) - monety z nieznacznymi uszkodzeniami powstałymi w mennicy w trakcie produkcji lub w czasie transportu, mogą to być także monety przeznaczone do obiegu, lecz wycofane z niego przed pojawieniem się charakterystycznych wytarć lub zarysowań. Powinien być widoczny połysk stempla.

stan III - BARDZO PIĘKNY (VF) - monety z nieznacznymi śladami zużycia w obiegu, lekkimi wytarciami wyższych partii reliefu, drobnymi rysami, małymi skaleczeniami brzegu monety.

stan IV - PIĘKNY (F) - monety z dość znacznymi śladami zużycia, które nie mają jednak wpływu na czytelność konturów rysunku. Legendy powinny być w pełni czytelne.

stan V - BARDZO DOBRY (VG) - monety z bardzo znacznym zużyciem. Pojedyncze litery legendy i niektóre detale rysunku nieczytelne. Nadal można określić monetę, jednak niektórych danych nie można już odczytać. Data może już nie być czytelna, bądź jej część. Znak mennicy może nie być już rozpoznawalny.

stan VI - DOBRY (G) - monety, na których znaczna część rysunku i legendy jest nieczytelna, nie można odczytać legendy (poza jej zarysem). Można określić monetę na podstawie doświadczenia i porównywania z literaturą przedmiotu, także wagi, średnicy, metalu.

stan VII - ZŁY – (PR) - dotyczy monet, których stan uniemożliwia ich jednoznaczną identyfikację.


Skala jest uniwersalna i dotyczy monet od starożytności do współczesności.

W przypadkach gdy nie możemy zdecydować się do której kategorii zaliczyć daną monetę stosujemy ocenę np. stan III/IV. Oznacza to że moneta jest minimalnie w stanie IV a maksymalnie w stanie III.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep Allcollect - opinie klientów okulary zerówki
Sklep internetowy Shoper Premium